Водещите разговарят за промяна на културата при промяна на бизнес модела и жизнения цикъл на организацията.
Диляна: Когато се промени стратегията, поради нов бизнес модел или навлизането на фирмата в нов етап от жизнения цикъл, се променя и културата, защото тя е начина за реализация на стратегията. Старата култура спъва новата стратегия.
Иво: Да, в някои случаи старата култура може да е спънка на новото бизнес направление, стратегия и т.н. Това е особено валидно, когато въвеждането на нова култура се дължи на кризисна ситуация, на коренна промяна в икономическата или регулаторна ситуация и промяна, която е принудителна. Обичайно промяната е нещо, което е част от нова концепция, развитие и тя съдържа основни елементи, които пазят в годините облика на утвърдената на даден пазар организация. Смятам че е хубаво да има и приемственост в разумни граници.
Диляна: Компания обявява нови цели, фирмената култура, т.е поведението на хората остава същото и не подпомага, често и пречи на новите цели. Те се провалят и на мениджмънта се налага да създаде нова стратегия и нови цели, да прави промени в порядък спешно. Какво се обърква?
Иво: Объркана е обичайно комуникацията в различните т.н. вътрешни нива, няма разбиране какво се случва и се губи екипността, чувство за принадлежност към дадената общност и мотивацията .
Диляна: Ръководство разбира, че новата стратегия изисква нова култура. Как е най-ефективно да предаде това разбиране на всеки в организацията?
Иво: Като обяви ясно и кратко новите цели, т.е.
да са ясни екипите
функциите им
– средства и подходи
– т.е. да няма недомлъвки
Диляна: За какво трябва особено да внимава изпълнителния директор в промяна на културата?
Иво: В комуникацията и правилата- изчистване на ненужните или вредните от старите правила и създаване на новите.
Диляна: Ти си управлявал много организации, бизнес и с нестопанска цел, кои са най-ценните ти уроци?
Иво: Да установиш лидерската си роля без да командваш, да въвличаш в оценката и процеса на решенията екипите и да има прозрачност и работа съобразно правилата, както на организацията така и на страната/пазара в която работиш.
Диляна: Има ли разлика между българските висши ръководители и тези в други страни в управлението на промяната на културата?
Иво: До скоро имаше и според мен голяма. Продължава да има и така ще остане докато не се уеднакви средата.
„Чуждите“ отдавна работят априори в друга среда, при тях нещата не се случват за първи път и имат свои и чужд опит, те са свикнали да ползват инструментите на мениджърската култура в която има много стандартни подходи. Това може да е дефект, но е хубаво да го има.
В началото на прехода фирмите и организациите от европейските страни харесваха и инвестираха в Унгария. Това те обясняваха точно с това, че въпреки непонятния език намираха добра обща инфраструктура, правна рамка и регулаторни условия плюс манталитет сходни с тяхната културна среда.
Диляна: За кого ще е най-ценно участието в дискусията, която ти ще модерираш?
Иво: За който е в етап на развитие и промяна.
Мястото си в дискусията, която Иво ще модерира можете да запазите след заявката си за участие. Вижте цялата програма и изберете най-полезните за вас дискусии.
Comments