Емоционалната интелигентност на работното място.
- Диляна Дочева
- 26.02.2024 г.
- време за четене: 4 мин.
Актуализирано: 9.03.2024 г.

В настоящата икономика способностите са стратегическото предимство, не уменията. Емоционалната интелигентност е способност, без която останалите нямат особен ефект. На работното място емоционалната интелигентност е интелигентното използване на емоциите за постигане на желаните резултати. Тя се състои от емоционална интелигентност на лидерите, на екипите, на културата, на практиките и системите.
Защо емоционална интелигентност?
Способностите са стратегическото предимство. Уменията се променят, способностите ги способстват.
Всяка организация мисли за развитието на умения. Така е било десетилетия, не е изненадващо. Но преди уменията са способностите. Възвръщаемостта на инвестициите в умения пада.
Уменията се проявяват в специфичен контекст, те са специфични за работа, функция, процес, продукт. Те са свързани с изпълнение на задачи. Икономиката ни изисква все повече нови умения и по-бързо. Днес научаваме как да правим нещо и утре то вече е остаряло, а и технологиите ни заместват чудесно в уменията.
Способностите, обаче, са независими от контекста. Те са универсално приложими и устойчиви. Затова стават все по-важни и по-ценни. Способностите ни помагат да адаптираме уменията си, бързо да придобиваме нови и то чрез различни канали и така да отговаряме на новите нужди.
Не можем да разчитаме на стандартизираното масово производство в предвидима среда за успех чрез мащаб. Необходимо ни е да създаваме стойност: за клиентите, за хората в организацията, за обществото. Инвестирането в способностите е предпоставка за това. Способностите са това, което изисква пазара. Способностите създават мисленето и нагласата, способстват и мотивират непрестанното и бързо усвояване на умения.
Гледате ли на способностите на хората като на стратегическо предимство?
Дали емоционалната интелигентност е най-важната способност не знам. Знам че без нея другите способности нямат особено значение. Аз се прекланям пред ума. Но дори да сте човекът с най-аналитично мислене, ако създавате в мен неприятни емоции, ще ви избягвам.
Какво е емоционалната интелигентност?
Ние първо чувстваме, после мислим. Ако владеете емоциите, владеете и ума. Емоцията определя как „работи“ мозъка ни – мястото, в което тя възниква.
Интелект - термин, с който се определя човешката способност за разсъждаване, анализ и синтез на информация. Най-общо, това е способността на човек да мисли, да възприема и осъзнава дадена информация, както и да си служи с нея. Емоционалната интелигентност е способността да възприемаме, разбираме, изразяваме, разсъждаваме за и да управляваме емоциите в себе си и в другите.
Как това е свързано с работата?
Приложена в работата и в ролите, които изпълняваме, тя означава да познаваме и да ползваме знания, чрез които действаме интелигентно по отношение на емоциите. Така създаваме стойностни отношения, стойност за себе си и стойност за бизнеса, защото постигаме по-добри и по-желани резултати. И то в пъти по-бързо.
Емоционалната интелигентност има две страни. Първо, когато ние или другите изпитваме неприятни емоции, а те винаги водят до неприятни резултати, да можем да дадем интелигентен отговор на тези неприятни емоции и да променим резултата. Второ, да имаме способността да създаваме в себе си и в другите приятни емоции и отново да повлияем на резултата, защото приятните емоции са продуктивна сила. Не случайно е твърдението, че емоциите може да препречат пътя, но може и да проправят пътя.
Негативните емоции, за съжаление, имат ефекта на източване на мисловните ни ресурси. И тогава каква полза, че човек е на работа, ако мисълта не работи? Приятните емоции имат ефекта на ангажираност и творчески решения. Неутрални емоции няма.
Къде присъства (или не) емоционалната интелигентност на работното място?
Приложена в работата, емоционалната интелигентност е доколко интелигентно използваме емоциите, за да постигнем желаните резултати. Тя се състои от емоционална интелигентност на лидерите, на екипите, на културата, на практиките и системите.
1. Личната емоционална интелигентност на ръководителя.
Какъвто е ръководителят, такава е и организацията. Управлението е да постигаш резултати чрез другите хора. Не е достатъчно да ги държиш за ръката и да ги ръко-водиш. Нужно е да ги сърце-водиш, за да постигаш различни резултати. От ръководителите започва изграждането на емоционалната интелигентност = не можеш да дадеш на другите нещо, което нямаш.
2. Емоционалната интелигентност на хората в екипа.
Ако двама от екипа са с много висока ЕИ, трима са със средна и един е с ниска, като цяло добра ли е ЕИ на екипа? Не. ЕИ на екипа не е средно аритметично. Емоционалната интелигентност на всеки е важна. Емоционалната интелигентност на хората в екипа определя какво могат да постигнат те и дали го правят като екип, не като събрани на едно място хора, наричани „екип“.
3. Емоционалната култура.
Организационната култура нормира поведението на хората. Поведението зависи от чувствата и от мислите на хората. Организационната култура, като другата страна на предназначението, има два компонента: когнитивна и емоционална култура. Културата е лостовият механизъм.
4. Емоционално интелигентни практики и системи.
Не е достатъчно да имате емоционално интелигентни хора. Защо? Поставете добри хора в лоша система и те няма да постигнат добри резултати. Практиките, процесите и системите в организацията създават емоциите на колективно ниво, създават и средата. Те на свой ред влияятт на поведението и резултатите. Да не забравяме, че емоциите са заразителни и груповите емоции са мощна сила.
Погледнете се в огледалото.
Започнете с това как ви виждат другите и с диагностика на практиките, системите и културата.
Аз може да се виждам с чудесни къдрици, но като се погледна в огледалото да видя рошава глава. Подобно е и с личната емоционална интелигентност, която е въпрос на това как се държим. И тук няма значение за колко емоционално интелигентни се смятаме ние, колко сме чели или колко често споменаваме думите в изказвания. Има значение как другите виждат нашето поведение и как то се отразява на тях. Чрез нашите асесмънти можете да се погледнете в огледалото и да видите каква е важността за хората около вас на емоционално интелигентните поведения и доколко добре и често вие ги проявявате.
Чрез асесмънти и други форма на диагностика можете да прецените доколко емоционално интелигентни са средата и климата в екипа или организацията; приятни или неприятни емоции създават практиките, процесите и системите; културата ви спомага ли за постигане на предназначението на организацията чрез необходимите емоции.
Емоционалната интелигентност действа независимо от това дали я познаваме или сме съгласни с това, че е част от бизнеса. Използвайки я, постигаме различни резултати. Използвайки я превръщаме добрите намерения в добри резултати. Използвайки я влияем позитивно на себе си и на хората, с които работим.
А най-доброто е, че емоционалната интелигентност е индивидуална, групова и организационна способност, която може непрестанно да се повишава и да е стабилно конкурентно предимство.
На добър път!
Д-р Диляна Дочева
Комментарии